Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Az elmúlt hetekben nyitotta meg kapuit a Temesvári Magyar Ház részeként az Ambrózy kávézó. Az alapítók a névválasztással báró Ambrózy Andor előtt tisztelegnek, aki a ház két világháború közötti megépülésének idején a Magyar Ház Részvénytársaság elnöki tisztségét töltötte be és a legtöbb pénzzel támogatta annak megépítését.
A kávézóban magyar delikáttermékeket is vásárolhatnak az érdeklődők a sajtoktól a zakuszkákig, továbbá csúcsminőségű magyar borokat Szepsy István vagy Bárdos Sarolta dűlőszelektált tételeitől a Konyári pince legjobb boraiig.
Mondhatni értelemszerűen Illy kávét főznek. Még sok temesvári nemzettársunk sem tudja, hogy a triesztiként elhíresült magyar üzletember a Bánság fővárosában született 1892-ben, ott is érettségizett, majd az Osztrák–Magyar Monarchia katonájaként végigharcolta az első világháborút, megannyi érdemrendet szerezve. Nincs egy hónapja, hogy megnyitott a hely, de már otthont adott egy könyvbemutatónak, valamint Benyák Zoltán keceli borszakíró-bortermelő borkóstolóval egybekötött előadásának is.
A hír annál is inkább örvendetes, hogy a Csíki Sör franchise rendszerébe illeszkedő külvárosi Csíki Beerhouse-t leszámítva hosszú ideje nincs Temesváron egyetlen karakteresen magyar vendéglátó egység sem. Valaha, a régmúlt kilencvenes években működött még a Blues klub és a Sakura, valamint a Pink Panther nevű ferenckülvárosi magyar étterem, de ezek sorra bezártak. Ha ma beütjük a legnépszerűbb keresőbe, hogy „magyar éttermek Temesváron”, az összes találat más jellegű éttermekről szóló írásokra mutat, ha ugyanezt román nyelven tesszük („restaurant unguresc Timisoara”), akkor a kereső kiad egy sor fősodratú éttermet, köztük a Lloydot és az Aranyoroszlánt, amelyeknek nem sok köze van a magyar konyhához, legfeljebb annyi, hogy egy-két fogást kölcsönvettek a gasztronómiai örökségünkből. Kivételt képez a már említett Csíki Beerhouse, illetve bejön még néhány találat a hajdanvolt Pink Pantherre, illetve két portálra, egyikük, a Timisoreni.ro a Valahia-t és Brunch-ot említi magyar étteremként, másikuk, a Bookingham a Cinque terre-t, miközben ezek egyikének sincs magyar jellege, utóbbi már meg is szűnt.
Hasonló a helyzet Kassán, ahol a magyarság élethelyzete nem sokban különbözik a temesváriakétól. Működik itt is, ott is egy még életképes magyar közösség, jelentős értelmiséggel, magyar színházzal, iskolával és más intézményekkel, de a város lakosságán belüli részaránya 5 százalék alatt van. Kassán is két magyar vendéglátóegység működik, a Márai bisztró, amelyről már szóltam e rovatban, magas szintű kortárs magyar konyhát visz, egy ilyen étteremmel adós még
Temesvár magyar közössége, valamint vizsgálódásunk célpontja, „A Világ kávéi” nevű kávéház, amely szintén a magyar évszázadok lenyomatát ma is híven hordozó kassai főutcán működik, nem messze a Márai bisztrótól.
A beltér meghitt, hangulatos, a fények sejtelmesek. A dekorációban markáns szerepet kapnak a boltíves plafon és a falak találkozásához erősített kávés zsákok. A falakat modern képzőművészeti alkotások, illetve falfestmények díszítik.
Márai Sándornak külön asztala van, az írónak falra festett mása mellett kávézhatunk, ha szerencsénk van és épp le tudunk oda ülni. A város híres szülötte előtt egy üveg somlói juhfark, vállai felett az „Ujjgyakorlat” című versének első szakasza magyarul és szlovákul:
Este nyolckor születtem, fújt a szél. / Kassát szerettem és a verseket, / A nőket, a bort, a becsületet / S az értelmet, mely a szívhez beszél. / Mást nem szerettem. Minden más titok. / Nem könyörgök s ne irgalmazzatok.
A festmény felett boltívesen, négy sorban falra erősített borosdugók.
Rokonszenves, a belső dizájnt is erősítő megoldás a „Hozz egy könyvet – vigyél egy könyvet” feliratú két könyvespolc. A helyet, mint azt több világhálós forrásból is megtudhatjuk, Dudás Péter színművész nyitotta 2012-ben. Azóta is a város egyik legnépszerűbb kávézója.
Érdekes, hogy miközben a „cégér” s minden Facebook-bejegyzés kétnyelvű, a hivatalos honlapjuknak is megvan a magyar variánsa, magyar étlapot-itallapot nem kaptunk. Angolt sem.
Az italok mellé kínálnak sajtválogatást és felvágottas-tálat, bagettből készült szendvicseket, hatféle bruschettát a prosciuttóstól a kolbászoson át a hermelinesig (camembert-ből hagymával és fűszerekkel való együttérleléssel készült, Csehországban és a Felvidéken egyaránt népszerű sörkorcsolya, receptje például itt), továbbá tízféle desszertet a csokis sült almától a zserbón, gesztenyepürén át a pozsonyi kifliig.
A kiváló, saját pörkölésű kávék, minőségi teák és más alkoholmentes italok mellett tartanak négyféle helyi sört, tízféle belső-magyarországi bort, amelyeket decire is kimérnek. A töményitalok zöme kevéssé izgalmas, kivételt a Panyolai pálinkafőzde szortimentje képez.
A kiszolgálás udvarias, kedves, sajnos már nem áll az, amit e kávézóról több helyen is írnak, s ami a tulajdonosnak is felvállalt szándéka, tételesen, hogy minden felszolgáló tudjon magyarul.
Mi a kávé s egy teakülönlegesség mellett megkóstoltuk Kassa város borát a tokaji Palkó pincészettől, a liptószentmiklósi Nilio sörfőzde „Yuzu Samurai” nevű, nemzetközi díjat is nyert alkoholmentes sörét, amely a legjobb volt, amit e műfajban eddig megízleltünk, valamint a somlói galuskát, amely szaftos volt, valódi tejszínhabbal készült, s kifejezetten jó összélményt nyújtott.
A Világ kávéi nemcsak egy messze átlag feletti, igényes vendéglátóegység a kassai dóm árnyékában, hanem egyike a megmaradt magyar közösségi tereknek s mint ilyen, nemzetpolitikai jelentőségű intézmény, a magyar megmaradás egyik bástyája.
Borítókép: „A Világ kávéi” nevű kávéház a magyar évszázadok lenyomatát ma is híven hordozó kassai főutcán működik, nem messze a Márai bisztrótól. (Fotó: A szerző felvétele)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.